۲۰۱۸/۱۱/۱۴ - ۱۴:۵۱:۵۷

با خبرگزاری ها

Sunday, 05 March 2017 16:01

گزارش بازار بورس در روز 14 اسفندماه

Written by 
Rate this item
(0 votes)

در نخستین روز کاری هفته در بازار سرمایه شاهد افت قیمت ها و فشار فروش در اکثر نمادها بودیم. شاخص بازار با 340 واحد افت در ارتفاع 77.135 به کار متوقف شد. شاخص فرابورس اما 4/1 واحد رشد نمود!! مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس 304 میلیارد تومان بود .

 

 در بازار امروز طبق اعلام قبلی بانک تجارت اقدام به عرضه 49.8 درصد سهام قدیمی ترین شرکت سرمایه گذاری بورس ایران یعنی سرمایه گذاری ملی ایران کرد. این بلوک شامل بیش از 3 میلیارد و 486 میلیون سهم "ونیکی" بود که به همان قیمت پایه هر سهم 4253 ریال معامله شد. این بلوک مهم مدیریتی و موثر در آینده شرکت هایی چون ایران خودرو و سایپا و ....، بوسیله کارگزاری سی ولکس کالا و برای شرکتی به نام توسعه معادن جنوب خریداری شده است. توسعه معادن جنوب شرکتی با مسئولیت محدود است که مالکیت 3.3 درصدی بانک تجارت را در اختیار دارد و مالک شرکت هایی معادن بافق، نیروگاه 1000 مگاواتی فرابورس است. با این رویداد مهم ، بانک تجارت از مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران خداحافظی خواهد کرد تا گروه جدید ، عهده دار آن شود.

دیگر هم گروهی دیگر این نماد "وغدیر" با 17 واحد تاثیر مثبت بر شاخص از معدود نمادهای تاثیرگذار مثبت امروز بود.

در اخبار گروه محصولات شیمیایی مدیرعامل پلی اکریل با اعلام آخرین وضعیت و شمارش معکوس برای بازگشت به بورس، گفت: پلی اکریل دغدغه رئیس جمهور، معاون اول، وزیر صنعت و... است و می تواند به قطب نساجی تبدیل شود. در این گروه "شخارک" با 24 واحد تاثیر منفی بر شاخص سومین تاثیرگذار امروز بود.

 در گروه فلزات اساسی "فملی" با افت قیمتی شدید و رسیدن به حوالی کف قیمتی، 81 واحد تاثیر منفی بر شاخص گذاشت و تاثیرگذارترین سهم امروز گشت. این گروه لیدری بازر امروز را به نام خود ثبت نمودند.

در مقابل در گروه ساخت محصولات فلزی "فاذر" برای دومین روز متوالی به سقف قیمتی رسید و با معامله  نزدیک به 10 میلیارد تومان، بیشترین ارزش معاملات بورس را به نام خود ثبت نمود. در این گروه "فلامی" نیز به صف خرید رسید.

در گروه خودرو که نیز اکثرا در بازه نفی معامله می شدند "خساپا" 21 واحد تاثیر منفی بر نماگر بازار امروز گذاشت. معامله 227 میلیون حق "خپارس" به قیمت 1 ریال در حالی که قیمت آگهی فروش این حق استفاده نشده 10 ریال بود دیگر رویداد مهم امروز بازار بود. هم چنین اعلام واگذاری ۷۰ درصد فنرسازی خاور ، موجب توقف نماد گسترش سرمایه‌گذاری‌ ایران‌خودرو به دلیل تغییر در ارقام درآمدی شد.

 

در اخبار گروه بانک افزایش سرمایه بانک های ملی، سپه و کشاورزی در مذاکرات صحن علنی مجلس تصویب نشد.

Read 800 times