۲۰۱۸/۱۱/۱۴ - ۱۴:۵۴:۲۶

با خبرگزاری ها

Saturday, 14 January 2017 15:52

مهمترین تهدیدها و فرصت های صنعت پالایشی معرفی شد Featured

Rate this item
(0 votes)

مصطفی امید قائمی – مدیر عامل شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان در خصوص معاملات روز جاری و دلایل افت قیمت گروه پالایشی گفت: در این صنعت انتشار گزارش دوره ای عملکرد دو پالایشگاه که دور از انتظار سهامداران بود باعث کاهش قیمت سهام این گروه شد.

 

به گزارش تحلیل نو به نقل از عصر مالی ، امید قائمی با اشاره به اینکه در این گروه کاهش قیمت جهانی نفت حاشیه سود را متاثر می کند،افزود: به طور کلی وضعیت مالی این شرکت ها خیلی خوب نیست و گزارش های دوره ای پالایشگاه ها نیز نمایانگر همین موضوع است.

اولین مدیرعامل فرابورس عدم بازسازی پالایشگاه ها را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: اکثر این شرکت ها مدت زیادی است که بازسازی نشده اند . همچنین پالایشگاه ها معمولا فرآیند کامل در تولید ندارند و محصولاتی که تولید می کنند نهایی نیست.

به گفته امید قائمی پالایشگاه ها توانایی تولید محصولات نهایی بیشتری دارند اما این اتفاق نمی افتد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به طرح های توسعه ای این شرکت ها گفت: با اجرای طرح های توسعه ای شرکت های پالایشگاهی بخش قابل توجهی از مشکلات آنها برطرف می شود.

وی مشکل دیگر این صنعت را تولید محصولاتی که استاندارد جهانی ندارند ،دانست و گفت: این موضوع مشکلاتی را برای فروش محصولات پالایشی ها نیز ایجاد کرده است.

به گفته وی با راه اندازی طرح های بنزین سازی و گازوئیل سازی و همچنین افزایش قیمت نفت می توان شاهد رونق بازار این گروه ، افزایش حاشیه سود و رشد قیمت سهام باشیم.

امید قائمی در پاسخ یه سوال خبرنگار "عصر مالی " درباره پیش بینی قیمت نفت  نیز اظهار داشت: هیچ کس نمی تواند به شما بگوید که من قیمت را پیش بینی می کنم، ولی شرایطی که در دنیا پیش می رود این است که قیمت نفت را دیگر از این بدتر نمی توان متصور بود، به نظر می آید قیمت نفت روبه بهبود است.

وی معتقد است با بهبود قیمت نفت سهام گروه پالایشی شاهد افزایش حاشیه سود خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری "عصر مالی " در معاملات امروز بورس تهران نمادهای پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت تهران با تاثیر منفی نزدیک به 140 واحدی بر شاخص کل بورس مانع رشد این متغیر شدند.

گفتنی است نگاهی به روند معاملات این گروه نشان می دهد که از 11 نماد  فعال در صنعت ،7 نماد شاهد افت قیمت سهام بودند . سایر نمادها نیز در محدوده های نزدیک به صفر قیمتی نوسان داشتند.

به این ترتیب امروز نفت پارس با افت قیمت 4.3 درصدی بیشتعرین کاهش قیمت را در این گروه ثبت کرد. پس از آن نماد نفت سپاهان با کاهش قیمت نزدیک به 3 درصدی و پالایش نفت اصفهان با کاهش قیمت 2.3 درصدی مواجه شدند.

 

Read 422 times