۲۰۱۸/۱۱/۱۴ - ۱۴:۵۵:۱۶

با خبرگزاری ها

نگاهی به خالص ارزش دارایی‌های سرمايه گذاري خوارزمی(وخارزم) در 26 آبان 95

شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی درسال 1376 با سرمایه 100 میلیارد ريال به صورت سهامی خاص به ثبت رسید و در سال 1384 با هدف توسعه فعالیت‌ها، گسترش مشارکت در انواع طرح‌های سرمایه‌گذاری و ورود به عرصه صنعت سرمایه‌گذاری کشور، به سهامی عام تغییر یافت. سهام شرکت در سال 1389 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت و در اسفند ماه همان سال در بازار اول فرابورس ایران پذیرفته شد و هم‌اکنون با نماد معاملاتی وخارزم در بازار اول بورس اوراق بهادار تهران در حال معامله است. سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی طی چند مرحله افزایش تا مبلغ 10,000 میلیارد ريال در سال 1393 افزایش یافته است. سرمایه شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در تابستان سال 1394 نیز با طی مراحل قانونی به مبلغ 12,500 میلیارد ریال افزایش یافت.

هیأت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی با تدوین و تصویب کلیات برنامه راهبردی شرکت در آذر ماه 1392 چشم‌انداز تازه‌ای را پیش روی سهامداران و ذ‌ی نفعان شرکت ترسیم نمود، به نحوی‌ که شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی در افق هفت ساله و تا سال 1399 با تبدیل شدن به یک شرکت سرمایه‌گذاری پیشتاز، یکی از 50 شرکت برتر ایران و همچنین یکی از 5 شرکت سرمایه‌گذاری و هلدینگ برتر ایران از نظر جمع ارزش دارایی‌ها در ترازنامه خواهد بود. بر این اساس رسیدن به حداقل یک درصد رقم تولید ناخالص داخلی کشور به نرخ جاری در سال 1399 و نیز کسب بالاترین نرخ بازدهی دارایی‌ها در بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایرانی به‌عنوان چشم‌انداز عملیاتی شرکت ترسیم شده است.

از این منظر افزایش ثروت سهامداران از طریق خلق سود پایدار و با کیفیت، به عنوان مهم‌ترین مأموریت شرکت، کمک به توسعه اقتصادی کشور و افزایش کارایی بازار سرمایه به عنوان مهمترین اهداف شرکت و «ثروت‌آفرینی پایدار برای نسل‌ها» به عنوان شعار اصلی شرکت تعیین گردید.

در این راستا هدفگذاری متناسبی برای دستیابی به پرتفوی هدف شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در هفت حوزه راهبردی برخوردار از چشم‌انداز مطلوب سرمایه‌گذاری صورت گرفته است که صنعت بانکداری، صنعت ساختمان و مسکن، معادن و صنایع معدنی، انرژی (صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنعت برق)، فناوری اطلاعات (با تأکید بر فناوری اطلاعات بخش بانکی کشور)، بازرگانی، و بازار سرمایه و سایر فرصت‌های پربازده سرمایه‌گذاری را شامل می شود.

موضوع فعالیت: سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رأی شرکت ها، موسسات یا صندوق های سرمایه گذاری با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص وابسته خود، کنترل شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه گذاری سرمایه پذیر را در اختیار نگرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه نیابد.

سهامداران:

image

هیات مدیره:

image

سرمایه :

سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ 100 میلیارد ریال بوده که طی چند مرحله به شرح نمودار به مبلغ 12,500 میلیارد ریال افزایش

یافته است.

 

برنامه گروه سرمایه گذاری خوارزمی در چارچوب برنامه راهبردی هفت ساله:

image

شرکتهای بورسی و غیر بورسی وخارزم در یک نگاه کلی:

پورتفوی وخارزم به تفکیک صنایع:

image

شرکت سرمايه گذاري خوارزمي در صنایع مختلف سرمایه گذاری کرده است . جدول زیر پورتفوی وخارزم را به تفکیک صنعت در 26 آبان سال 95 نشان می دهد.

بررسی پورتفوی بورسی وخارزم:

شرکت سرمايه گذاري خوارزمی در پورتفوی بورسی بالغ بر 808 میلیارد تومان در صنایع مختلف از جمله بانک، تامین برق ، گاز ، بخار و آب گرم ، پتروشیمی و فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری کرده است. در جدول زیر سهم سرمایه‌گذاری در هر یک از شرکت‌های بوررسی در 26 آبان سال 95 به تفکیک ارائه شده است .

image

image

در شکل زیر ارزش روز سرمایه‌گذاری های صورت گرفته شرکت سرمایه گذاری خوارزمی را در شرکت‌های بورسی در 26 آبان سال95 مشاهده می‌نماییم.

image

بررسی پورتفوی غیربورسی وخارزم

شرکت سرمايه گذاري خوارزمي در پورتفوی غیربورسی در حدود 754 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است که عمدتا در صنعت برق و انرژی، سرمایه گذاری و ساختمان می‌باشد. در جدول زیر سهم سرمایه‌گذاری در هر یک از شرکت‌ها به تفکیک ارائه شده است.

image

با یک نگاه کلی به سرمایه‌گذاری‌های وخارزم در حوزه بورسی و غیربورسی، متوجه می‌شویم که حدود 52 درصد از حجم سرمایه‌گذاری شرکت در حوزه بورسی انجام گرفته است و 48 درصد مابقی در خارج از بورس.

image

برای بررسی بیشتر شرکتهای غیر بورسی وخارزم ، به توضیح دقیق تر هر یک می پردازیم:

*شرکت توسعه برق و انرژی سپهر (نیروگاه منتظر قائم(

شرکت توسعه برق و انرژی سپهر در سال 1391 به منظور مدیریت، نگهداری و راهبری تأسیسات و ساختمان ها و انتقال دارایی های نیروگاه منتظر قائم به صورت سهامی خاص تأسیس شد. در سال 1392 شرکت سرمایه گذاری خوارزمی اقدام به خرید این شرکت به همراه دارایی اصلی آن (نیروگاه منتظر قائم) نمود و مالکیت 100 درصد این شرکت را در اختیار گرفت.

از جمله اهداف مد نظر این شرکت برای سنوات آتی، افزایش ارزش دارایی ها به میزان حداقل 5 درصد ارزش تولید ناخالص داخلی کشور به نرخ جاری و همچنین کسب بالاترین نرخ بازدهی دارایی ها در بین شرکت های تولیدکننده برق می باشد.

*نیروگاه منتظر قائم

نیروگاه منتظر قائم در کیلومتر 7 جاده کرج به ملارد واقع شده است و دارای دو نیروگاه بخار و سیکل ترکیبی با ظرفیت اسمی 1623 مگاوات است.

ماموریت: سرمایه‌گذاری برای تولید، بهره‌برداری و تجارت برق و انرژی، به‌منظور حداکثر نمودن منافع سهامداران با خلق سود پایدار و با کیفیت و بازده حداکثری سرمایه.

جمع دارایی ها: 974,814, 34 میلیون ریال

تعدا کارکنان: 469 نفر

*شرکت توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی

شرکت توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی در تیرماه 1376 به صورت سهامی خاص به ثبت رسیده است. فعالیت های شرکت شامل سرمایه گذاری و مشارکت در سهام شرکت ها و بنگاههای اقتصادی، ارائه خدمات مشاوره ای در مدیریت سرمایه گذاری و مشارکت در انواع پروژه ها می باشد.

این شرکت در چهارچوب اهداف برنامه 7 ساله گروه خوارزمی، با تشکیل، هدایت و گسترش سبد سرمایه گذاری مکمل گروه، سهم بسزایی در تامین ارزش دارایی ها و سود خالص گروه خوارزمی خواهد داشت.

ماموریت: بررسی و شناسایی فرصت های مناسب سرمایه گذاری در حوزه های ارزش آفرین و اقدام به سرمایه گذاری در بخش های مولد و پربازده

جمع دارایی ها: 3,677,987 میلیون ریال

تعداد کارکنان: 12 نفر

*شرکت تولید و توسعه ایستگاهی نیروپارسه

شرکت تولید و توسعه ایستگاهی نیرو پارسه در تاریخ 30/05/1390 بصورت سهامی خاص، به منظور طراحی، اجرا و ساخت کلیه قطعات، تجهیزات جانبی، مونتاژ، تولید و ساخت تأسیسات و تجهیزات نیروگاه های برق و حرارت و سایر تأسیسات برقی، سرمایه گذاری در احداث نیروگاه و تولید برق تأسیس گردیده است.

تبدیل شدن به برترین شرکت در کلیه زمینه های مرتبط با نیروگاه های مقیاس کوچک در کشور از جمله اهداف مد نظر شرکت برای سال های آتی است.

ماموریت: سرمایه گذاری در نیروگاه های مقیاس کوچک و نیز مشاوره، طراحی، فروش، نصب و اجرا، راه اندازی و بهره برداری، آموزش و تعمیر و نگهداری نیروگاه های مقیاس کوچک با استفاده از موتور ژنراتورهای گازسوز

جمع دارایی ها: 1,251,285 میلیون ریال

تعداد کارکنان: 30 نفر

*شرکت توسعه ساختمان خوارزمی

شرکت توسعه ساختمان خوارزمی با هدف ورود به کلیه حوزه های مرتبط با بخش ساختمان از جمله سرمایه‏گذاری، مدیریت ساخت، مشاوره، نظارت، طراحی و مشارکت در انواع پروژه های ساختمانی و بررسی کارشناسی فرصت های سرمایه گذاری در بخش ساختمان توسط شرکت سرمایه گذاری خوارزمی، در سال 1386 تأسیس، و فعالیت اجرایی خود را آغاز نمود.

شرکت هدف خود را تبدیل شدن به یکی از 9 شرکت برتر در سال 1396 و یکی از 7 شرکت برتر در سال 1399 در صنعت ساختمان کشور قرار داده است و خط ‌مشی سرمایه گذاری های خود را در راستای تحقق این هدف برنامه ریزی نموده است.

ماموریت: سرمایه گذاری و مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز اعم از سرمایه گذاری مستقیم، خرید و فروش سهام در داخل و خارج از کشور و همچنین مطالعه، طراحی و اجرای طرح ها و پروژه های شهرسازی و ساختمانی اعم از مسکونی، اداری، تجاری، تاسیساتی و ...

جمع دارایی : 7,392,953 میلیون ریال

تعداد کارکنان: 25 نفر

*شرکت سرمایه گذاری آتی نگر سپهر ایرانیان

شرکت سرمایه گذاری آتی نگر سپهر ایرانیان به صورت شرکت سهامی خاص در سال 1386 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید. این شرکت در تاریخ 12/11/1390 به عنوان یک نهاد مالی در فهرست شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار درج گردید.

در حال حاضر فعالیت اصلی شرکت، مدیریت پرتفوی سرمایه گذاری در اوراق بهادار به صورت فعّال و در دوره های زمانی کوتاه مدت با هدف بهره مندی از فرصت های کسب بازدهی کوتاه مدت در بازار مالی کشور و ارائه خدمات مشاوره در زمینه های سرمایه گذاری و اجرایی است.

مدیریت دارایی ها با حداقل10% ارزش دارایی گروه سرمایه گذاری خوارزمی تا سال 1399 به عنوان چشم انداز این شرکت در نظر گرفته شده است.

ماموریت: افزایش ثروت سهامداران از طریق خلق سود پایدار و با کیفیت

جمع دارایی ها: 485,902 میلیون ریال

تعداد کارکنان: 16 نفر

*تامین سرمایه سپهر:

طبق بند 18 ماده يكقانون بازار اوراق بهادار جمهوري اسلامي ايران، مصوب آذرماه 1384 مجلس شوراياسلامي، شركت تأمين سرمايه شركتي است كه به عنوان واسطه بين ناشر اوراق بهادار وعامه سرمايه‌گذاران فعاليت مي‌كند و مي‌تواند فعاليت‌هاي كارگزاري، معامله‌گري،بازارگرداني، مشاوره، سبدگرداني، پذيره‌نويسي، تعهد پذيره‌نويسي و فعاليت‌هايمشابه را با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار انجام دهد. مطابق بند 5 ماده4 قانون بازار اوراق بهادار، صدور، تعليق و لغو مجوز فعاليت شركت‌هاي تأمين سرمايهتوسط شوراي عالي بورس و اوراق بهادار انجام مي‌شود.

تأمین سرمایه سپهر (شرکت سهامی ­خاص) پیرو اخذ مجوز تأسیس از شورای عالی بورس و اوراق بهادار در مقام عالی‌ترین رکن بازار اوراق بهادار کشور در تاریخ 6/9/1390 با شماره419292 در ادارۀ ثبت شرکت­ها و مؤسسات غیرتجاری تهران به­ثبت رسید تا به عنوان یک نهادمالی حضور خود را در صنعت بانکداری سرمایه‌گذاری کشور اعلام کرده و فعالیت خود رااز روز 5 بهمن 1390 با اخذ مجوز از سازمان بورس آغاز نمود.

*شرکت تجارت گستران خوارزمی

شرکت تجارت گستران خوارزمی در اواخر سال 1385 با هدف انجام خدمات و معاملات در امور بازرگانی به ثبت رسیده و فعالیت خود را از خرداد ماه 1386 آغاز نموده است. از جمله فعالیت های این شرکت می توان به انجام خدمات و معاملات در امور بازرگانی و تجارت داخلی و خارجی اشاره نمود.

تبدیل شدن به عنوان یکی از 100 شرکت برتر کشور در سال 1400 از جمله اهداف در نظر گرفته شده در سند چشم انداز این شرکت است.

ماموریت: انجام امور بازرگانی، اعم از واردات و صادرات کالاهای مجاز (از قبیل کاغذ، شمش فولاد، غلات و ...) و توزیع و فروش کالاها و خدمات با کیفیت به مشتریان در بازارهای داخل و خارج از کشور

جمع دارایی ها: 657,593 میلیون ریال

تعداد کارکنان: 28 نفر

*بیمه سرمد

بیمه سرمد به مانند تمامی شرکت‌های بیمه، سهامی عام است، بنابراین پذیره نویسی سهام عمومی آن در مورخه 1392/11/24 آغاز گردید. در مرحله پذیره نویسی عمومی، شرکت آرمان صادرات سپهر و همچنین یکی دیگر از بزرگترین و خوشنام‌ترین گروه های مالی و اعتباری کشور یعنی بانک شهر بواسطه شرکت گروه توسعه اقتصادی رستا، وارد جامعه سهامداران عمده شرکت بیمه سرمد گردیدند که به همین سبب بیمه سرمد تنها شرکت بیمه‌گر صنعت بیمه کشور است که دو بانک بزرگ کشور شامل بانک صادرات ایران و بانک شهر را بعنوان سهامدار اصلی در کنار خود دارد.

موسسان و سهامداران اصلی

بانک صادرات ایران
شرکت سرمایه گذاری خوارزمی
موسسه همیاری غدیر
شرکت آرمان صادرات سپهر
گروه توسعه اقتصادی رستا

*شرکت توسعه معادن صدر جهان

شرکت توسعه معادن صدر جهان به منظور انجام کلیه فعالیت های معدنی، تجاری و خدمات بازرگانی، انجام کلیه فعالیت ها در زمینه تهیه، تولید و ساخت خطوط کارخانجات صنعتی، و طراحی، مشاوره، نظارت فنی و تأمین قطعات و اجرای کلیه تجهیزات خطوط انتقال پالایشگاهی و نیروگاهی، در راستای تأمین اهداف برنامه راهبردی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در حوزه معدن تأسیس و در تاریخ 29/11/1392 به ثبت رسید.

از جمله اهداف در نظر گرفته شده برای این شرکت، در سند چشم انداز، می توان به کسب جایگاه اول طلا و فلزات گرانبها در کشور و همچنین تبدیل شدن به بزرگترین مجتمع تولید فروآلیاژ ایران اشاره کرد.

ماموریت: فعالیت در عرصه معادن و صنایع معدنی و ایجاد هلدینگ طلا و فلزات گرانبهای ایران و مجتمع فروآلیاژی ایران با بهره گیری از ذخایر نهفته کشور و با استفاده از برترین تکنولوژی های جهان

جمع دارایی ها: 604,404 میلیون ریال

تعداد کارکنان: 4 نفر

*شرکت داده پردازی خوارزمی

شرکت داده پردازی خوارزمی در شهریورماه 1376 به صورت سهامی خاص و به منظور ارائه خدمات ثبت، پردازش و تولید داده های رایانه ای، تهیه و طراحی سیستم های اطلاعات مدیریت و تأمین و تولید سخت افزار و نرم افزار مربوط به سیستم های اطلاعات مدیریت تأسیس گردیده است.

قرار گرفتن در میان 10 شرکت برتر نرم افزاری در حوزه بانکداری کشور، از جمله اهداف شرکت برای سال های آتی است.

ماموریت: حرکت استوار در بهینه سازی الگویی شاخص در صنعت نرم افزار به همراه نیروهای متخصص و فناوری روز براساس نیازمندی های نرم افزاری بانک ها و سازمان ها

جمع دارایی ها: 34,669 میلیون ریال

تعداد کارکنان: 126 نفر

*کارگزاری اینده نگر خوارزمی:

· تاریخ تاسیس : 1385/02/06 

·        شماره ثبت : 6365             

·        محل ثبت : زنجان

·        شماره ثبت نزد سازمان بورس :  10652           

·        سرمایه ثبت و پرداخت شده :  45میلیارد ریال                    

·        نام شرکت به استناد تاییدیه مورخ 1392/04/05 اداره کل ثبت اسناد و املاک استان زنجان از شرکت کارگزاری تحلیل گران بصیر به شرکت کارگزاری آینده نگر خوارزمی (سهامی خاص) تغییر یافت.

محاسبه خالص ارزش دارایی‌های (NAV) وخارزم

با توجه به این که حدود 76 درصد پورتفوی وخارزم، بورسی است ، محاسبه خالص ارزش دارایی های وخارزم در 26 آبان 95 ، با 2 سناریو در نظر گرفته شده است.در سناریوی اول ، ارزش بازار برآوردی پورتفوی غیر بورسی شرکت را برابر با بهای تمام شده پورتفوی غیر بورسی در نظر گرفته شده است حال آنکه در سناریوی دوم ، ارزش بازار برآوردی پورتفوی غیر بورسی شرکت برای شرکتهای موجود برابر با 3 نظر گرفته شده است.

image

به طور معمول نسبتی برابر با 0.7 تا 0.75 برای نسبت P/NAV در شرکتهای سرمایه گذاری ، مناسب ارزیابی می شود . بر اساس سناریوی اول ، نسبت P/NAV وخارزم 0.51 است که در بلند مدت گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاری است و در سناریوی دوم ، این نسبت ، 0.30 است. قابل ذکر است که شرکت سرمایه گذاری خوارزمی مالک حدود 3 درصد از بانک صادرات می باشد و خبرهای خوبی از بازگشایی نماد وبصادر به بازار نمی رسد. با توجه به اینکه حدود 37 درصد از ارزش سرمایه گذاری های شرکت در واسطه گری های مالی است و نیز الزامات اخیر بانک مرکزی ، منجر به کاهش سود بانک ها و شفافیت شده است و البته شرایط پسا ترامپ که سبب ایجاد شرایط مبهم و غیر قابل پیش بینی شده است ، انتظار روند رو به رشد شارپی نمی توان از این سهم داشت .