۲۰۱۸/۱۱/۱۴ - ۱۴:۵۲:۵۱

با خبرگزاری ها

بررسی شرکت زرین معدن آسیا

گزارش تحلیلی شرکت زرین معدن آسیا

شرکت زرین معدن آسیا (سهامی عام)در سال ۱۳۸۳ به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان کنسانتره سرب و روی در خاورمیانه آغاز به کار نمود. این شرکت تنها شرکت فرآوری کشور می باشد که موفق به تولید کنسانتره روی پرعیار از خاکهای کم عیار و باطله معدن انگوران به روش فلوتاسیون روی اکسیده گردیده است . همچنین شرکت موفق به فرآوری خاک مخلوط سولفوره معدن انگوران و معادن متفرقه گردیده است به نحوی که چهار محصول روی اکسیده ، روی سولفوره ، سرب اکسیده ، سرب سولفوره را تولید می نماید . ظرفیت اسمی سالیانه کارخانه برای کنسانتره روی اکسیده با عیار ۲۵-۴۰ درصد ۲۶۵۰۰۰ تن و برای کنسانتره سرب اکسیده و سولفوره ۵۶-۶۰ درصد در حدود ۳۶۰۰۰ تن می باشد.

تولیدات شرکت در قیاس با سایر تولید کنندگان از کیفیت بالاتری برخوردار است.کارخانه با آخرین تکنولوژی و ماشین آلات روز دنیا،ساخت کشور سوئد جهت تولید کنسانتره تجهیز گردیده است.این شرکت در زمینه های فنی، روابط نزدیکی با شرکت های بین المللی چینی،آلمانی،ایتالیایی و نروژی دارد.شرکت زرین معدن آسیا توانسته با بکارگیری فناوری مدرن و راه اندازی بخش تحقیق و توسعه و اخذ گواهی های مربوط از وزارت صنایع و معادن گام های موثری در زمینه پیاده سازی بهترین روش تولید بر مبنای سیستم های پیشرفته بردارد.ارتباط بسیار نزدیک کارشناسان و مهندسان مجموعه با مراکز علمی دانشگاهی، منتج به اخذ چهار فقره گواهی ثبت اختراع و رعایت کلیه نکات زیست محیطی و در عین حال کلیه اصول ایمنی شده و جوایز معتبری را در سطح استان به ارمغان آورده است.شرکت زرین معدن آسیا در زمینه صادرات از سال ۱۳۸۸ به عنوان صادر کننده نمونه استان زنجان شناخته شده و ضمن حضور همزمان در بازارهای بین المللی و داخلی،رشد سالیانه ۳۰ درصدی را در صادرات تجربه کرده است.هم اکنون سرمایه خود را از ۶۰۰۰۰۰۰۰سهم یک هزار ریالی به ۱۸۰۰۰۰۰۰۰سهم یک هزار ریالی افزایش داده و شرکت عضو سازمان بورس اوراق بهادار بوده و سهام در فرابورس قابل خرید و فروش می باشد.

بخش تجاری ما در صادرات کالاهای ذیل فعال است:

شمش روی،کنسانتره سرب اکسیده،کنسانتره روی سولفوره

مقصد اصلی کالاهای ما عبارت اند از:

چین،هند،پاکستان،امارات متحده عربی،کره جنوبی،ترکیه،کویت،سریلانکا و کشور های آفریقایی

شرکت زرین معدن آسیا در امور ورزشی نیز فعال است و تیمهای آن در لیگهای معتبر داخلی و بین المللی عناوین مهمی را کسب نموده اند.

سرمایه:

سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ 100 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 180,000 میلیون ریال افزایش یافته است .

image

ترکیب سهامداران:

image

هیات مدیره:

image

فعالیتهای شرکت:

1)تولیدی:

فرآیند تولید در مجتمع زرین معدن آسیا (سهامی عام ) برای کلیه محصولات شامل مراحل خردایش اولیه ، خردایش ثانویه ، فلوتاسیون ، فیلتراسیون و انبار محصول بوده و کلیه دستگاه ها و تجهیزات موجود در قستمهای یاد شده طوری طراحی شده اند که برای طیف وسیعی از مواد معدنی از جمله انواع خاکهای اکسیده و سولفوره سرب ، انواع خاکهای اکسیده و سولفوره روی ، مس ، آهن و غیره کاربرد داشته باشد و با اندکی تغییر در فلوشیت خط تولید و استفاده از مواد شیمیایی مختص کانیهای مختلف می توان کانی های ذکر شده را با راندمان بالایی فرآوری نمود.

در حال حاضر فلوتاسیون خاک اکسیده سرب ، خاک سولفوره سرب ، خاک اکسیده روی و خاک سولفوره روی به منظور تولید انواع کنسانتره های اکسیده و سولفوره سرب و روی با بالاترین راندمان ممکن ، کمترین هزینه انرژی ، به روزترین دانش ، تجهیزات و ماشین آلات فرآوری و توسط پرسنل جوان ، متخصص و مجرب انجام می گیرد و همانگونه که ذکر گردید در صورت نیاز در کمترین زمان و با کمترین تغییرات قابلیت تولید سایر محصولات را دارا می باشد . در فرآیند تولید کلیه موارد ایمنی و بهداشتی رعایت شده و هیچ گونه پساب صنعتی و مواد آلاینده ای تولید نمی شود.

فرآیند فلوتاسیون ذکر شده که اصلی ترین پروسه تولید را شامل می شود شامل انجام تغییرات فیزیکی شیمیایی بر روی سطح کانی های مورد نظر با استفاده از موادی با خاصیت های مختلف شامل :

فعال کننده ها ، بازداشت کننده ها ، کلکتورها ، کف سازها و استفاده از رفتارکانیها در محیط های گازی و مایع و اختلاف در خاصیت خیس شوندگی کانیها می باشد .

در فرآیند فلوتاسیون برای کانیهای ذکر شده با استفاده از مواد شیمیایی مختص هر کانی می توان به محصولی با کیفیت بالا دست یافت .

2)بازرگانی:

به منظور تمرکز بر عملیات بازرگانی داخلی، هدایت و هماهنگی بازار و استفاده بهینه از منابع شرکت، کلیه امور بازرگانی داخلی و خارجی در داخل سیستم انجام می گیرد. همچنین جهت تمرکز بر عملیات بازرگانی خارجی و افزایش سودآوری شرکت و به دنبال آن رشد قیمت‌های جهانی و تحقق اهداف استراتژیک شرکت از جمله حضور در بازارهای جهانی، سیاست‌های بازرگانی شرکت به سمت صادرات سوق داده شده،که این مهم بر عهده شرکت می‌باشد.

3)تحقیق و توسعه:

صاحب‌ نظران معتقدند وجه تمایز کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نحوه نگرش این کشورها به تحقیق، مقدمات و ابزارهای آن می‌باشد. تحقیق در صنایع دارای اهمیتی است که میزان توسعه یافتگی هر صنعت، کاملاً به میزان سرمایه‌گذاری در امر تحقیقات آن وابسته می‌باشد. این وضعیت در کشور ما حساس‌تر است چرا که علیرغم شرایط اقلیمی مناسب،با وجود ذخایر عظیم انواع کانی‌ها، انرژی و نیروی کار ارزان، اغلب صنایع ما هنوز به حد توسعه یافتگی دست نیافته‌ اند و لزوم تحقیق در کشور ما از اهمیت بیشتری برخوردار است. مرکز تحقیق و توسعه شرکت زرین معدن آسیا به عنوان تولیدکننده در صنایع معدنی به ویژه صنعت سرب و روی همواره در راستای تحقق رسالت شرکت،گامهای مؤثری برداشته و از هیچ تلاشی در جهت احیای پتانسیل‌های این صنعت فروگذار نبوده است.

طرح ها و پروژه ها:

اهم طرح ها و پروژه های شرکت زرین معدن آسیا

• افزایش تولید کنسانتره روی با بهره گیری از تکنولوژی روزدنیا
• احداث واحد های جدید فلوتاسیون و فرآوری مواد معدنی
• آغاز مطالعات مهندسی به منظور فرآوری و تولید کنسانتره سرب و روی از منابع معدنی سولفوره
• نصب و راه اندازی فلوتاسیون روی از خاکهای اکسیده کم عیار معدن انگوران برای اولین بار در صنعت سرب و روی کشور
• راه اندازی فلوتاسیون خاکهای مخلوط سولفوره و اکسیده معدن انگوران
• افزایش ظرفیت کارخانه به میزان ۵۰% که شامل خرید،ساخت و نصب کلیه تجهیزات مربوط )آسیا،سلولها،سنگ شکن،فیلتراسیون(
• تجهیز و راه اندازی واحد R&D به صورت مجزا در داخل مجتمع
• ساخت و راه اندازی تعمیرگاه ماشین آلات سنگین و تعمیر و سیم پیچی انواع الکتروموتورها در مدلهای مختلف

محصولات:

کنسانتره سرب

پس از مجموعه عملیات کانه آرایی بر روی ماده معدنی، محصولی به نام کنسانتره سرب تولیدمی‌شود که مشخصات فنی آن شامل عیار، نوع و مقدار سایر کانیهای همراه است. این محصول دارای استاندارد شماره‌ ۰۰۰۴۲ /۷۲/۷۳ می‌باشد.

ویژگیهای کنسانتره سرب


آنالیز محصولات اعلام شده بالا با توجه به ماده معدنی استخراجی از معادن مختلف قابل تغییر است.

کنسانتره روی

پس از مجموعه عملیات کانه آرایی بر روی ماده معدنی، محصولی به نام کنسانتره روی تولید می‌شود که مشخصات فنی آن شامل عیار، نوع و مقدار سایر کانیهای همراه است. این محصول دارای استاندارد شماره‌ ۰۰۰۴۳ /۷۲/۷۳ می‌باشد.

طبقه بندی انواع کنسانتره روی


آنالیز محصولات اعلام شده بالا با توجه به ماده معدنی استخراجی از معادن مختلف قابل تغییر است.

جایگاه شرکت در صنعت:

image

3) کانه آرائي هوي مديا:

واحد هوی مدیا در جهت تغلیظ و پر عیار سازی روی فعالیت مینماید. محصول خردایش -سنگ شکنی- جهت تغلیظ کانی روی کربناته -اسمیت زونیت- به واحد هوی مدیا- سیکلون واسطه سنگین- منتقل میشود و در مرحله بعد محصول این واحد به مرحله اسیا کنی منتقل میشود و در آنجا پس از پودر شدن به واحد های آبگیری تیکنر و فیلتراسیون انتقال می یابد و کنسانتره روی بدست می آید.

نقاط قوت صنعت روی

· اقبال صنعت گران به استفاده از فلز روی در صنایعی مانند داروسازی و خودروسازی نیز از مواردی است که منجر به افزایش تقاضا برای محصولات این صنعت خواهد شد .

· عدم وابستگی به خارج از کشور و به تبع آن تأثیر کم تحریم های بین المللی روی شرکت های فعال در این صنعت .

· وجود معادن فراوان باعیار بالا در ایران که شرکت ها را از مواد اولیه مورد نیازشان بی نیاز می کند .

نقاط ضعف صنعت روی

· مستهلک شدن ماشین آلات برخی کارخانجات فعال در صنعت .

· خلوص پایین شمش تولیدی نسبت به استاندارد های جهانی که باعث می شود قیمت تمام شده بالاتر از استاندارد های جهانی باشد .

· طرح تحول اقتصادی و افزایش قیمت حامل های انرژی .

مقایسه مقدار تولید با ظرفیت اسمی

image

روند فروش شرکت

image

image

نرخ فروش کنستانتره روی به عنوان مبلغ عمده فروش شرکت ، حدود 566 هزار تومان می باشد که در مقایسه با 6 ماهه سال گذشته و 12 ماهه 94 ،به ترتیب رشد 29 و 28 درصدی را تجربه کرده است این در حالی است که نرخ بودجه ای شرکت برای سال 95 ، بر اساس جدول پایین حدود 454 هزار تومان است.

لازم به ذکر است که حدود 14 درصد از مبلغ پیش بینی شرکت صادراتی و مربوط به فروش کنستانتره سرب است و در 6 ماهه دوم محقق می شود و فروش کنستانتره سرب در 6 ماهه اول 95 ، صفر بوده است.

image

گفتنی است نرخ های پیش بینی شده توسط شرکت در اسفند 94 ، بر اساس مفروضات زیر بوده است:

image

این در حالی است که نرخ روی و کنستانتره روی در بورس فلزات لندن در ماه های گذشته رشدی بوده است به طوری بر اساس نمودار زیر از اسفند 94 تا آبان 95( از 1 فوریه 2016 تا 25 اکتبر 2016) ، رشدی حدود 37 درصدی داشته است .

شرکت سال 94 ، حدود 90 هزار تن فروش کنستانتره روی داشته است در حالی که برای 95 ، تنها حدود 70 هزار تن فروش بودجه کرده است که از موارد پیش بینی محافظه کارانه شرکت می باشد.

بهای تمام شده و مواد اولیه:

image

حاشیه سود ناخالص شرکت در پیش بینی 95 ، 24 درصد است . از حدود 30 میلیارد تومان بهای تمام شده پیش بینی شده ، 68 درصد مربوط به بهای مواد مستقیم است .جدول بهای تمام شده پیش بینی به صورت زیر است:

image

ترازنامه

image

طبق آخرین ترازنامه شرکت (صورتهای 6 ماهه 95) ، نزدیک به 41 درصد از دارایی های شرکت را بدهی ها و بیش از 59 درصد دارایی ها را حقوق صاحبان سهام تشکیل می دهند این در حالی است که در سالهای گذشته نسبت بدهی شرکت ، بیش از 60 درصد بود . شرکت به ازای هر سهم مبلغ 452 ریال سود انباشته دارد .

صورت سود و زیان

image

حاشیه سود خالص در 6 ماهه 95 ،حدود 20 درصد بوده است این در حالی است که حاشیه سود خالص پیش 95 شرکت نیز حدود 20 درصد است . با توجه به گزارش 6 ماهه 95 ، داریم:1)حاشیه سود ناخالص محقق شده 21 درصد است که نسبت به 6 ماهه سال گذشته رشد حدود 5 درصدی داشته است.2)هزینه های مالی شرکت به طور قابل توجه کاهش یافته است که ناشی از کاهش نسبت بدهی شرکت است.

آخرین صورت سود وزیان پیش بینی 95 در 26 اسفند 94:

image

پوشش مبلغی شرکت در 6 ماهه 95 بر اساس پیش بینی شرکت ، حدود 67 درصد است و در 6 ماهه 95 ، با توجه به محقق کردن 301 ریال ، 67 درصد از سود پیش بینی شرکت محقق شده است . حدود 92 درصد از درآمد حاصل از خالص سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی ، مربوط به سود حاصل از سپرده های شرکت می باشد. لازم به ذکر است که شرکت پیش بینی 95 بر اساس 3 ماهه و 6 ماهه منتشر نکرده است .با توجه به تولید و فروش ادوار گذشته و نیز تحقق فروش 6 ماهه مناسب شرکت و نیز رشد 37 درصدی نرخ روی در بازار جهانی در بازه 7 ماهه گذشته و با توجه به فروش مقداری بودجه ای کنستانتره روی پایین شرکت(در 94 حدود 90 هزار تن کنستانتره روی فروش داشته در حالی که برای 95 ، تنها حدود 70 هزار تن فروش بودجه کرده است) می توان انتظار رشد سود 95 را در پیش بینی های آتی شرکت داشت.