۲۰۱۸/۱۱/۱۴ - ۱۴:۵۴:۵۴

با خبرگزاری ها

تحلیل بنیادی شرکت حمل و نقل پارسان

شرکـت حمل و نقل ریلی پارسان در راستـای توسعه صنعـت حمل و نقـل کشــور در حـوزه فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در سـال ۱۳۸۴ تأسیس شد. تأمین سوخت نیروگاه های کشـور از طریق خطوط ریلی، کاهش قیمت تمام شده محصولات نفتی و پتروشیمی و بکارگیری ظرفیتهای خالی صنعت حمل و نقل ریلی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، مهمترین ضرورت تشکیل این شرکت بوده است.

امکان تکمیل زنجیره توزیع و انتقال محصولات پتروشیمی در داخل کشور و اتصال شبکه حمل و نقل این محصولات به سواحل دریا از جمله مزیت ها و قابلیت های ممتاز این شرکت است. شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان با مالکیت ۱۱۰۰ واگن مخزندار از نوع ۵۴۳ و ۵۴۷ هزاری، بزرگترین شرکت حمل و نقل ریلی عضو شرکت های گروه مخزندار (۳۷% مجموع واگن های مخزندار ) سطح کشور است. نوع فعالیت این شرکت ارائه خدمات حمل و نقل ریلی بار بوده و شرح خدمات آن عبارتند از حمل و نقل ریلی انواع محمولات نفتی و غیر نفتی شامل شیمیایی، پتروشیمی، روغن های خوراکی و غیر خوراکی، خدمات فورواردری و حمل و نقل ترکیبی داخلی و بین المللی و خدمات گمرکی، صدوربارنامه و ترخیص است.

دامنه فعالیت های شرکت به شرح زیر است:

موضوع فعالیت شرکت

• حمل و نقل ریلی فرآورده های نفتی، محصولات پتروشیمی و روغ های صنعتی و خوراکی.

• حمل و نقل بین المللی ریلی، جاده ای و دریایی فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی.

• حمل و نقل چند وجهی سوخت در حوزه کشورهای خاورمیانه و اکو.

• ترانزیت انواع کالا در حوزه کشورهای CIS و ترکیه.

• تعمیرات ناوگان ریلی و بومی سازی ساخت قطعات.

هیات مدیره

image

سرمایه و سهامداران شرکت

سرمایه شرکت در پایان دوره مالی منتهی به 31 شهریور 95 مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال منقسم به ١٠٠ میلیون سهم هزار ریالی عادی بوده و ترکیب سهامداران آن در حال حاضر به شرح زیر است:

image

جایگاه شرکت در صنعت

image

جدول زیر وضعیت ناوگان تجاری شرکت در حال حاضر را نمایش می دهد.

image

در حمل و نقل پارسیان عمدتا حمل محصولات نفتی صورت می گیرد و بنابراین واگن ها از نوع مخزی بوده که در ادامه واگن های مخزنی مورد استفاده در بخش خصوصی ارائه شده است.

image

مشتریان اصلی شرکت:

مشتری عمده شرکت، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران است که حدود ۹۰ درصد از درآمدهای شرکت حمل و نقل ریلی پارسیان را شامل می شود. سایر مشتریان شرکت عبارتند از: شرکت نفت بهران، شرکت ایران گاز، شرکت کشت و صنعت شمال و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران.

مفروضات نرخ کرایه حمل

image

مفروضات نرخ حق دسترسی

image

ظرفیت واگن ها

image

مفروضات پیش بینی درآمد ارائه خدمات

image

مشخصات قرارداد

image

ترازنامه 9 ماهه دوره منتهی به 31 خرداد 95

image

صورت سود و زیان پیش بینی سال مالی منتهی به 31 شهریور 96

image

حاشیه سود خالص پیش بینی دوره منتهی به 31 شهریور 96 به مانند دوره قبل ،حدود 21 درصد در نظر گرفته شده است. پیش بینی سود برای 96 مبلغ 2672 ریال در نظر گرفته شده است. بهای تمام شده پیش بینی شده 96 شرکت ، حدود 92 میلیارد تومان است که حدود 76 میلیارد تومان (83 درصد) مربوط به حق دسترسی به شبکه است که نرخ حق دسترسی در 96 با 2 درصد افزایش در نظر گرفته شده است.

شرکت در 8 خرداد 95 برای اولین بار در بازار سرمایه، قیمت گذاری شده است و به چرخه معاملات وارد شده است .معامله بلوکی 69 درصدی شرکت و انتقال از گسترش سرمایه گذاری پارسان به شركت بين المللي توسعه ساحل و فراساحل نگين كيش در 27 مرداد 95 انجام شد. شرکت بین المللی توسعه، ساحل و فراساحل نگین کیش از زیرمجموعه های هلدینگ حمل و نقل غدیر است. گفتنی است، هلدینگ حمل ونقل غدیر به عنوان قطب حمل ونقل کشور، با هدف بالا بردن سطح خدمات حمل ونقل درزیرمجموعه های خود و ایجاد فضای هم افزایی با رویکرد حمل ونقل ترکیبی و چند وجهی تاسیس شده وحوزه های حمل ونقل ریلی ودریایی را در برمی گیرد. این شرکت با پشتوانه قوی منابع انسانی متخصص و مجرب و بهره گیری از تجهیزات مدرن، آمادگی کامل جهت اجرای پروژه های درون و برون مرزی را داشته و در نظر دارد با سرمایه گذاری در امور دریایی، شناورهای پشتیبانی، امور لجستیک وبندری، بانکرینگ و پایانه های دریایی و انواع لکوموتیو و واگن های مسافری و باری به عنوان یک مجموعه توانمند در صنعت دریایی و ریلی کشور مطرح شود.

* فعالیت های شرکت نگین کیش

• حمل و نقل و خدمات بندری و دریایی در دریای خزر و خلیج فارس شامل تخلیه، ذخیره سازی و بارگیری محمولات نفتی و غیرنفتی.

• ترانزیت فرآورده های نفتی درکشورهای همسایه.

• جا به جایی انواع میعانات و سوخت در داخل وخارج از کشور.

• ارائه خدمات فنی، مهندسی واجراء طرح های صنعتی در بخش دریایی و ریلی.

• واردات و صادرات وخرید و فروش کلیه امکانات مورد نیاز صنایع دریایی، پالایشگاهی و پتروشیمی و حمل ونقل آن.

• انجام کلیه خدمات دریایی و بندری، لایروبی، یدک کشی، تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی وارائه خدمات پایانه های کانتینری.