۲۰۱۸/۱۱/۱۴ - ۱۴:۵۴:۲۹

با خبرگزاری ها

تحلیل بنیادی زگلدشت

شركت گلدشت نمونه اصفهان در سال ۱۳۷۹ به شماره ثبت ۱۶۲۳۳ به ثبت رسيده است. در ابتدا اين شركت با دارا بودن ۱۵ نفر پرسنل و ظرفيت ۸۰ راس گاو شيري و توليد روزانه ۲ تن شير خام فعاليت خود را آغاز کرد. به حول و قوه الهي و مديريت صحيح و كارآمد مديران و تلاش و كوشش شبانه روزي نيروي انساني، مراحل رشد و توسعه طي شد و در سال ۱۳۸۸ با توجه به لزوم پيشرفت و افزايش ظرفيت و همچنين واقع شدن در مسير طرح توسعه پالايشگاه اصفهان، با فروش محل قبلي و با اخذ زمين ۳۰ هكتاري در منطقه قلعه خواجه از منابع طبيعي، پروژه ساخت دامداري جديد آغاز و در مدت زماني كوتاه تا پايان سال ۱۳۹۱ به بهره برداري كامل رسيد.

همچنين با توجه به بروز مشكلات زيست محيطي براي يكي ديگر از شركت هاي تامين اجتماعي به نام كشت و دامداري گلشهر واقع در شهرستان نجف آباد و ادغام اين شركت در محل جديد پروژه گلدشت نمونه، هم افزايي توليد و اشتغال در واحد جديد شركت گلدشت نمونه به حد اعلاي خود رسيد.

هم اكنون اين شركت با وسعتي در حدود ۳۰ هكتار و مساحت بخش مسقف و غير مسقف ۱۰۰۰۰۰ متر مربع با بهترين طرح ها و نقشه هاي روز دنيا ساخته شده كه توان نگهداري ۵۰۰۰ راس دام و ۲۵۰۰ گاو مولد شيري را داراست. توليد روزانه شير در اين شركت ۱۰۰ تن بوده و سالانه ۲۳۰۰ راس گوساله هاي نر و ماده در اين گاوداري متولد مي شوند. اين حجم توليد به طور مستقيم باعث اشتغال زايي ۱۲۰ نفر پرسنل كارآمد شده و به طور غير مستقيم اشتغال زايي حدود ۵۰۰ نفر را فراهم کرده است. بخش هاي مهم اين شركت عبارتند از: فاز پرورش گوساله، فاز پرورش تليسه، فاز زايشگاه، فاز پرورش گاو شيري، فاز كارخانه خوراك سازي و تجهيزات توزيع خوراك، فضاي سبز و محوطه باز شركت و فاز تصفيه خانه فاضلاب.

فاز پرورش گوساله با ظرفيت ۵۰۰ راس باكس انفرادي و ۳۰۰ راس باكس تجمعي، فضاي پرورش مناسبي براي توليد ساليانه حدود ۲۵۰۰ راس گوساله هاي نر و ماده تا سن ۳ ماهگي را فراهم مي‌كند. فاز پرورش تليسه با فضايي مناسب و با هدف توليد ساليانه حدود ۲۵۰۰ راس تليسه آبستن و غير آبستن طراحي و ساخته شده و در نهايت افزايش ۲۰ درصدي جمعيت گله مولد را فراهم مي‌کند. فاز زايشگاه با طراحي مدرن و جديد به همراه يك دستگاه ۱۸ واحدي شير دوش مجهز، شرايط استاندارد مناسبي را جهت انجام حدود ۲۷۰۰ زايش در سال مهيا كرده است.

فاز پرورش گاو شيري شامل ۳ سالن با ظرفيت حدود ۲۵۰۰ راس گاو شيري به همراه يك سالن كاملا مجهز شيردوشي است. استفاده از تاسيسات و تجهيزات مناسب و بكارگيري نيروي انساني متخصص و كارآمد، فضاي مناسبي را به وجود آورده تا توليد ساليانه اين فاز، بالغ بر ۴۰۰۰۰ تن شير خام باشد.

كارخانه خوراك سازي مجهز به مدرنترين تجهيزات خوراك سازي و سيستم كاملا اتوماتيك PLC با توان توليد هر ساعت ۱۰ تن كنستانتره مصرفي خوراك دام و توان فعاليت در ۳ شيفت كاري به مقدار ۲۴۰ تن در روز بوده كه مي تواند علاوه بر ظرفيت دامپروري در جهت توليد خوراك استاندارد براي ساير دامپروري ها نيز فعاليت کند.

تجهيزات توزيع خوراك، شامل فيدرها و تراكتورهاي مربوطه به همراه اولين و مدرنترين فيدر خودكششي وارداتي در ايران است. با به كارگيري اين سيستم، بالاترين دقت در ساخت و توزيع خوراك دام بدست مي آيد. بطوريكه از طريق كاهش ضايعات خوراك دام و توزيع صحيح، گامي موثر در جهت كاهش هزينه هاي خوراك مصرفي برداشته شده.

بخش منابع انساني: ۱۲۰ نفر پرسنل كوشا و متخصص در اين شركت مشغول به كار هستند كه ميزان تحصيلات آنها حدود ۷۰ درصد بالاتر از ديپلم و تا سطح دكتراي تخصصي است و به نوبه خود از مجرب ترين و متخصص ترين پرسنل فعال در بخش دامپروري هستند. ضمن اينكه اين شركت مبادرت به آموزش و تامين نيروي انساني براي ساير دامپروري ها نيز کرده است.

فضاي سبز و محوطه باز شركت با وسعتي حدود ۵ هكتار و حدود ۷۰۰۰ اصله درخت و نهال و محوطه چمن كاري، فضاي بسيار مناسبي هم براي كنترل ريزگردها و جريان و تبادل هواي مناسب براي پرورش دام ايجاد کرده و هم فضايي مفرح و شاداب جهت فعاليت پرسنل زحمتكش را فراهم مي‌كند. فاز تصفيه خانه فاضلاب با طراحي جديد صنعتي كه بر اساس استانداردهاي محيط زيست توان تصفيه و بازچرخ آب به ميزان روزانه ۳۰۰ متر مكعب جهت مصارف كشاورزي را دارا بوده، به نوبه خود يكي از طرح هاي بسيار كارآمد در تصفيه استاندارد و جلوگيري از هدررفت آب در كشور است. شركت گلدشت نمونه مفتخر است كه با كسب مقام دوم و سوم جشنواره گاو اصيل هولشتاين همچنين اخذ لوح هاي تقدير گوناگون در عرصه گاوداري نمونه صنعتي، گامي موثر در بهبود و تعالي صنعت دامپروري در كشور بردارد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

image

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 100میلیارد ریال در پایان سال مالی منتهی به 29 اسفند 1394 افزایش داشته است.

گفتنی است سرمایه شرکت طی مصوبه مجمع عمومی فوق العاده در تاریخ 18 اسفند 1394 به مبلغ 200 میلیارد ریال افزایش یافته و در 30 فروردین 1395 نزد اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده است.

image

جایگاه شرکت در صنعت

image

محصولات شرکت

1)شیر خام

مهم ترين خواص شيركلسيم كه نقش اساسي در شكل ‌گيري و استحكام استخوانها و سلامت دندانها دارد، از مهم‌ ترين تركيبات موجود در شير است.

فسفركه براي بسياري از واكنش‌هاي شيميايي بدن و فعال كردن آنزيم‌ها لازم است ودر رشد و ترميم بافتي دخالت دارد، در ميان املاح موجود در شير حضور داشته و به غير از آن، سديم و پتاسيم كه در تنظيم اسيدي و بازي بودن سلول‌ هاي بدن نقش ايفا مي‌كنند، با خوردن شير دريافت مي ‌شوند.

اما مهم‌ ترين خواص آن به قرار زير است:

* شير براي داشتن ناخن‌ها، دندان‌ها و موهايي سالم ‌تر لازم است. اين نوشيدني چون كلسيم فراوان دارد، مصرفش به همراه ويتامين Dباعث استحكام استخوان‌ها و دندان ها و تقويت رشد موها و پيشگيري از ريزش آنها مي ‌شود. وجود كلسيم به همراه ويتامين A ، ويتامين هاي گروه B و پتاسيم مانع از نرم و نازك شدن موها مي ‌شود و به درخشان شدن آن ها كمك فراوان مي‌ كند.

* مطالعات بسياري نشان داده است كه مصرف روزانه شير به همراه ميوه‌ها وسبزيجات، هم دربچه‌ها و هم در بزرگسالان باعث كاهش فشار خون بالا مي‌ شود. اگر چه هنوز مكانيسم آن مشخص نيست، اما به نظر مي‌‌ رسد كه كلسيم، پتاسيم، منيزيم و پروتئين شير نقش مهمي در اين زمينه داشته باشند.

* تحقيقات زيادي وجود دارد مبني بر اين كه مصرف شير و لبنيات، خطر بيماري‌ هاي قلبي ‌عروقي را كاهش مي ‌دهد. مرداني كه بيشتر از ديگران شير مصرف مي‌ كنند، كمتر دچار حملات قلبي مي ‌شوند. همچنين مصرف شير كم‌ چرب به دليل سرشاربودن از كلسيم ميزان كلسترول بد را در خون كاهش داده و ميزان كلسترول خوب را بالا مي برد، اما فراموش نكنيد كه منظور ما از شير، نوع كم چرب آن است.

* برخلاف تصور عموم، ديده شده است، افرادي كه از شيركم‌ چرب استفاده مي‌ كنند، لاغرتر از سايرين هستند. شما مي ‌توانيد با مصرف شير و لبنيات كم ‌چرب ميزان كالري دريافتي تان را تحت كنترل داشته باشيد تا از بروز چاقي، مخصوصا چاقي شكم پيشگيري شود.

* از آنجا كه دوران نوجواني وكودكي، مرحله ي خيلي مهم در سلامت جسماني و رواني فرد است، رژيم غذايي سرشار از لبنيات و شير در اين دوران پايه ‌گذار دوران جواني و ميانسالي وحتي سالمندي سالم تر به حساب مي آيد.

به علاوه، مطالعات نشان مي ‌دهد كودكانيكه روزانه شير مصرف مي‌ كنند، از ساير كودكاني كه علاقه‌اي به خوردن آن ندارند، باهوش ‌ترند.

* شير دشمن ديابت نوع دوم است. محققان به اين نتيجه دست يافته اند كه مصرف منظم لبنيات و شير كم‌ چرب مي ‌تواند خطر بروز ديابت نوع دوم را در بزرگسالان پايين آورد.

* با شير به جنگ سرطان برويم. تحقيقات زيادي وجود دارد كه نشان ‌دهنده تاثير شير بر پيشگيري از سرطان بوده‌اند. نقش خوردن شير در پيشگيري ازسرطانهاي پستان و روده بزرگ به اثبات رسيده است. طبق تحقيقات دانشمندان سوئدي ،مرداني كه روزانه 1.5 ليوان شير مي‌ خورند، ۳۵ درصد كمتر احتمال دارد كه به سرطان روده بزرگ مبتلا ‌شوند.

* يك رژيم غذايي خوب وسالم نقش مهمي در سلامت سالمندان دارد و حتي به آن ها كمك مي ‌كند كه براي مدت طولاني‌ تري زندگي شاد وفعالي داشته باشند و از شر بسياري از بيماري ‌ها در امان بمانند.

مصرف روزانه شير در دوران نوجواني وكودكي پايه ‌گذار استخوان ‌هايي محكم بوده و از عوامل اصلي پيشگيري كننده پوكي استخوان و زندگي سالمندي فعال تر محسوب مي شود.

* همانطور كه مي دانيد در دوران بارداري وشيردهي، نيازهاي غذايي مادر افزايش پيدا مي‌ كند، بنابراين مادران باردار در اين دوران مخصوصا در سه‌ ماهه دوم و سوم بايد ميزان بيشتري كالري، پروتئين،انواع ويتامين‌ و كلسيم مصرف كنند.

شير از آن دسته مواد غذايي است كه مادران باردار به آن نياز بيشتري دارند.

2)انواع دام

2-1)گاو ذبحی

یکی از تولیدات شرکت گلدشت گاو ذبحی است:

گوشت گاو گوشتی است که از بدن گاو به دست می آید. معمولاً لذیذ ترین گوشت ها را از گاو به دست می آورند که البته اغلب، این حیوان را به منظور تولید مثل نگهداری می کنند.

گوشت گاو یکی از رایج ترین انواع گوشت است که اغلب کشورهای جهان در تهیه ی غذاهای گوشتی خود بیشتر از این نوع گوشت استفاده می کنند. گوشت گاو جزء جدا نشدنی برخی غذاها به حساب می آید. مثلاً در تهیه ی یکی از خوراک های معروف دنیا به نام همبرگر اغلب از گوشت چرخ شده گاو استفاده می کنند.

از گوشت گاو می توان استیک، مغز ران یا راسته جدا کرد یا قسمت های مختلفی از آن را چرخ کرد. البته برخی از جگر سیاه، زبان، سیرابی و شیردان و دیگر قسمت های بدن گاو هم مصارف خوراکی می کنند.

درجه بندی انواع گوشت گاو

معمولاً گوشت گاو را بر اساس دو مورد درجه بندی می کنند، میزان چربی گوشت و سن حیوان. هر چه سن گاو کمتر بوده همچنین میزان چربی گوشت بیشتر باشد، گوشت مرغوب تر خواهد بود. معمولاً از گوشت های مرغوب تر که آبدارتر و تردتر هستند، در هتل ها و رستوران ها استفاده می کنند؛ در حالی که گوشت هایی که در درجه بندی در ردیف های پایین تر قرار می گیرند، بیشتر برای مصارف گوشت چرخ کرده به کار می روند.

3)فرآورده های ژنتیکی

4)کود

یکی از محصولات شرکت کشت و دام گلدشت نمونه کود حیوانی مرغوب است.

کود حیوانی هرگونه مواد طبیعی که عموماً به دلیل مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه از آن استفاده می‌کنند. برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود نباشد استفاده از کود بسیار مفید خواهد بود.

کود حیوانی در حقیقت از فضولات حیوانات تهیه می‌شود که بیشتر از کود گوسفند و گاو اسب یا مرغ تشکیل می‌شود. کود حیوانی به علت دارا بودن حجم وسیعی از مود آلی و غذایی باقی مانده که برای غنای خاک بسیار مفید است در طول تاریخ همواره مورد توجه کشاورزان بوده است.

تولید و فروش

image

image

image

از حدود 49 میلیارد تومان فروش بودجه شده شرکت در پایان 95 ، حدود 25 درصد پوشش داده شده است.

ترازنامه دوره منتهی به 31 خرداد 1395

image

صورت سود و زیان 3 ماهه دوره منتهی به 31 خرداد 95

image

صورت سود و زیان پیش بینی 95 بر اساس 3 ماهه

image

شرکت بر اساس گزارش پیش بینی درآمد هر سهم ، 482 ریال برای 95 پیش بینی کرده است و در 3 ماهه دوره منتهی به 31 خرداد 95 ، 53 ریال (پوشش حدود 11 درصدی) را محقق کرده است . گفتنی است حدود 4.8 میلیارد تومان درآمد متفرقه در نظر گرفته شده است که مربوط به فروش زمين واحد گلشهر و فروش تعداد 210 راس تليسه است( در مورد فروش واحد گلشهر گفتنی است بر اساس صورتجلسه هيات مديره اين شرکت و توافق انجام شده فيمابين اين شرکت و شرکت سرمايه گذاري صنايع عمومي تامين(سهامدار عمده) زمين واحد گلشهر (منعکس در سرفصل داراييهاي نگهداري براي فروش در صورتهاي مالي) به متراژ 113614 مترمربع به همراه يک حلقه چاه داراي پروانه بهره برداري به ارزش کارشناسي به مبلغ حدود 4.5 میلیارد تومان ، بابت بخشي از بدهي هاي شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان (سود سهام) به آن شرکت واگذار شد با توجه به موارد فوق درآمدهاي غير عملياتي ( پس از کسر بهاي تمام شده) مبلغ 39.862 ميليون ريال افزايش و در نهایت سود هر سهم پيش بيني سال 1395 نيز به مبلغ 482 ريال با در نظر گرفتن فروش 210 راس تلیسه، افزايش مي يابد. شرکت در 31 شهریور 1395 با قیمت 250 تومان برای اولین بار و با نسبت قیمت به درآمد حدود 5.2 کشف قیمت شد و حدود 20 میلیون سهم توسط سهامدار عمده(شركت سرمايه گذاري صنايع عمومي تامين ) عرضه شد.